Sala Garnizonowa

  • Muzeum Regionalne w Szczecinku

Regularne oddziały wojskowe stacjonowały w Szczecinku prawdopodobnie już od końca XVII w.

Zdaje się to potwierdzać sztandar milicji miejskiej z 1697 roku ufundowany dla miasta przez Elektora Fryderyka III. W XVIII wieku w Szczecinku stacjonował 8 szwadron huzarów Bellinga (służył tu m.in. późniejszy feldmarszałek G.L. von Blücher), a następnie elitarny 2 batalion strzelców i 2 zapasowy batalion 34 pułku piechoty.

W latach 30-tych XX wieku dość znacznie rozbudowano koszary w Szczecinku i to zarówno istniejące piechoty w rejonie ulic Kościuszki, Myśliwska i Polna, jak i nowo wybudowane artylerii przy ulicy Słowiańskiej. Niezależnie od tego w połowie lat trzydziestych wzniesiono na zachodnich obrzeżach miasta system umocnień wojskowych tzw. Wał Pomorski, który zresztą w walkach o miasto w lutym 1945 roku nie miał żadnego znaczenia. Wojsko w ciągu trzech wieków odgrywało istotną rolę w dziejach miasta.  Zbiory dawnego muzeum w Szczecinku niemal w całości przepadły, w tym i zbiór broni. Prezentowana kolekcja zawiera niemal wszystko co udało się zebrać w ostatnich latach. Powiększono ją oczywiście o obiekty związane z historią II wojny światowej w części wypożyczone od innych muzeów. Makieta przedstawia walki o Szczecinek 27 lutego 1945 r. i jego zdobycie przez Armię Czerwoną – jednostki 32 Dywizji Kawalerii Gwardii pod dowództwem gen. J.P. Kałużnego

Aktualności
Szabla od Napoleona 27 - 06 -2025
Szabla od Napoleona

Okres wojen napoleońskich to wyjątkowo burzliwy czas w dziejach Europy. Napoleon Bonaparte to postać pełna sprzeczności i cały czas wymykająca się ocenom historycznym. Podstawą jego rządów była gruntowna wiedza militarna oraz szereg wojen prowadzonych przez europejskie armie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Zawsze aktualne informacje najszybciej znajdziesz je na Facebooku
Śledź nasz porofil
Facebook