Pierwszym punktem sobotniego spotkania był wykład na temat wydarzeń z lutego 1945 roku, kiedy to Armia Czerwona przełamała "Wał Pomorski" a 27 dnia tego miesiąca, bez większych przeszkód, zdobyła Szczecinek. Wykład przygotował i wygłosił Łukasz "Bronx" Chmielewski. Historyk który od wielu lat prowadzi stronę internetową związaną z dziejami naszego miasta www.szczecinek.org. Autor w oparciu o wiele źródeł, bardzo precyzyjnie ustalił przebieg wydarzeń, których główną osią były walki o Szczecinek.
Kolejnym punktem spotkania był rajd wyznaczony tablicami wystawy plenerowej. Od kilku dni mogą mieszkańcy porównać stan obecny z tym jak na przełomie lutego i marca 1945 roku wyglądały poszczególne rejony miasta. Wystawa jest oczywiście związana z lokalnymi wydarzeniami z okresu II Wojny Światowej.
Zakończeniem wydarzenia był piknik historyczny. Propozycję przygotowano pod szczecineckim bunkrem. W tej części spotkania można było zwiedzić muzeum znajdujące się w jednym z obiektów umocnień "Wału Pomorskiego". Pod bunkrem można było spotkać wielu rekonstruktorów. Odtwarzali oni warunki w jakich 80 lat temu prowadzono działania wojenne. Obecny był też punkt Wojskowego Centrum Rekrutacji, tam przedstawiano aktualne ścieżki kariery wojskowej. Nie zabrakło poczęstunku. Można było spróbować wojskowej grochówki z kuchni polowej bądź samemu, nad ogniskiem, upiec sobie kiełbaskę. Cykl wydarzeń spotkał się z bardzo dobrym odbiorem. Szczególnie budująca była frekwencja na wykładzie. Okazuje się że wydarzenia wojenne, jakie rozgrywały się na rogatkach i ulicach naszego miasta, wciąż działają na wyobraźnię.
W przygotowaniu tego cyklu wydarzeń pomogli nam:
UM Szczecinek, Starostwo Powiatowe w Szczecinku, Urząd Gminy Szczecinek, SAPiK, OSiR, PGK, Zespół Szkół nr 2 im. Księcia Warcisława IV, Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku, 13 Czarny Szczep ZHP, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Szczecinku, Nadleśnictwo Szczecinek, Nadleśnictwo Czarnobór, firma GEKA, Szczecinek.org, Maciej Grunt, Marcin Możejko, Łukasz "Bronx" Chmielewski, Piotr Letki, Przemysław Bielas, Marcin Tadzik i wielu innych którym serdecznie dziękujemy.