Kościoły ziemi szczecineckiej w fotografii

Tym razem postanowiliśmy przybliżyć obiekty sakralne znajdujące się w południowej części dawnego Powiatu Szczecineckiego- Kreis Neustettin. Głównym założeniem jest prezentacja tych świątyń które znane są z reguły tylko lokalnym społecznościom. W drugiej odsłonie tego projektu wystawienniczego zaprezentujemy obiekty znajdujące sie w takich miejscowościach jak: Węgorzewo, Samborsko, Ciosaniec czy Lotyń. Szczególną uwagę zwróciliśmy na jedną z najstarszych świątyń regionu - Kościół p.w. Św. Kazimierza w Brokęcinie. Jest to obiekt, który można datować na ostatnie lata XVI w. Zazwyczaj Mieszkańcy poszczególnych miejscowości dążyli do budowy nowych obiektów- taką tendencję widzimy na przełomie XIX i XX w czego widomym znakiem jest spora ilość kościołów zbudowanych w stylu neogotyckim. Oczywiście na Pomorzu zachowoało się sporo świątyń w technologii szachulcowej, przykłady znajdą Panstwo w ramach tej propozycji.

Uroczysty wernisaż wystawy nastąpi w czwartek, 10 października o godzinie 17:00. Nasza wystawa otworzy tegoroczną edycję "Dni Kultury Chrześcijańskiej"- jest to cykl wydarzeń koordynowany przez stowarzyszenie "Civitas Christiana".

Poza szlakiem - druga odsłona naszego projektu 07 - 10 -2024
Poza szlakiem - druga odsłona naszego projektu

W naszych propozycjach wystawienniczych powracamy do pomysłu, którego pierwszą część zaprezentowaliśmy jesienią 2023 roku