80 lat po tragicznym zrywie stolicy

Wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy wystawę poświęconą wydarzeniu, które rozpoczęła godzina "W".

Powstanie Warszawskie mimo upływających lat jest wciąż niezabliźniną raną w najnowszej historii. Plan był zupełnie inny, zbliżający się front wschodni sugerował że ten zryw oddziałów AK potrwa kilka dni i zakończy się wypędzeniem okupujących stolicę Niemców. Rzeczywistość była jednak zupełnie inna. Łatwo z perspektywy lat i późniejszych zdarzeń, oceniać dowódców podziemnego państwa oraz uczestników Powstania. Po 5 latach okupacji, terroru, łapanek, masowych rozstrzeliwań, zsyłki do przymusowaj pracy i obozów śmierci, Warszawiacy powiedzieli dość. Za swoją wolność, za Naszą przyszłość, tysiące zapłaciło najwyższą cenę.

Nasza rocznicowa wystawa przypominająca tamte wydarzenia prezentowana jest rónolegle w dwóch miejscach. Na pl. Wolności w formie wystawy plenerowej oraz stacjonarnie w salach wystaw czasowych w naszej siedzibie przy ul. Szkolnej. Szczególnie zapraszamy do zapoznania się z wystawą w Muzeum gdyz tu możmy prezentować pamiątki jakie przekazali nam najbliżsi tych Powstańcow, którzy swoje powojenne życie związali ze Szczecinkiem. Oprucz muzealiów, zdjęć i dokumentów pokazujemy wojenną korespondecję, ta mimo dramatycznych wydarzeń pokazuje przywiązanie, miłość i oddanie młodych ludzi którzy po wojennym dramacie swą rodzinna przystań odnaleźli w mieście nad Niezdobną.

Wystawa plenerowa będzie prezentowana do 14 sierpnia, natomiast ekspozycja przy ul. Szkolnej będzie dostępna do 3 października.

Powstanie Warszawskie 1944 02 - 08 -2024
Powstanie Warszawskie 1944

Mimo prowadzonych od lat sporów badaczy, polityków i historyków nikt dziś nie ma wątpliwości, że powstanie które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku to wyjątkowe wydarzenie w najnowszej historii Polski.