Życie pisze i takie scenariusze.

Wspomnienia z czasów II Wojny Światowej, jakie wyszły spod pióra Tadeusza Łoszewskiego mają taki epilog. Czytelnicy książek "Maluśki" i "Powroty" mogli spojrzeć na czas przymusowej pracy w miejscowości Gross Küdde (Gwda Wielka) oczami kilkunastoletniego Tadzia. Rodzina do której trafił młody łodzianin to rodzina państwa Lohrke. Niestety po wkroczeniu Armii Radzieckiej los nie był dla nich łaskawy. 6.03.1945 r z rąk rosyjskich żołnierzy ginie 30 letnia wówczas, Elisabeth Lohrke. Jej ciało spoczęło w bezimiennej mogile nieopodal Stępienia.

Dzięki staraniom Dariusza Trawińskiego, badacza lokalnej historii, udało się ustalić miejsce pochówku. Przeprowadzone badania DNA potwierdziły tożsamość i 26 stycznia odbędzie się na szczecineckim Cmentarzu Komunalnym uroczysty pogrzeb Elisabeth Lohrke.

Pogrzeb po 78 latach od dramatycznych wydarzeń.