Malarstwo Roberta Kukli

  • Muzeum Regionalne w Szczecinku

W czwartek 14.12.2023 r. o godzinie 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy pt."Popieraj swojego malarza". W salach wystaw czasowych Muzeum Regionalnego w Szczecinku, zaprezentujemy malarstwo Roberta Kukli.

Robert Kukla, ur. 1968 r., absolwent Uniwersytetu Śląskiego, na Wydziale Artystyczno - Pedagogicznym (1995 r.). Zajmuje się malarstwem, scenografią teatralną, projektowaniem graficznym, sztuką ulicy oraz prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury, na stanowisku instruktora do spraw  plastyki i fotografii. Organizator i kurator wielu wystaw i imprez artystycznych. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008 r.) i laureat Nagrody Miasta Świdnicy w Dziedzinie Kultury (2015 r.). Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu wystaw zbiorowych, w prestiżowych instytucjach wystawienniczych w Polsce, organizator plenerów i konkursów malarskich.

Wystawa Popieraj swojego malarza jest zapisem emocji i wrażeń związanych z efektami pracy prowincjonalnych pracowni plastycznych, w czasach minionego systemu, w zderzeniu ich pozostałości ze współczesnością. Składa się z kilku cykli. Cykl „Murale” to malarska próba dokumentacji zjawiska wielkoformatowych reklam ściennych, z czasów PRL, ale i zaprezentowania ich jako ornamentu, tatuażu na tkance miasta. Prace wykonane są techniką akrylową na płótnie, w latach 1999 - 2019. Cykl „Murale, vol. 2" to z kolei artystyczna zabawa formą murali reklamowych. Technika to akryl na płótnie, a prace powstały w latach 2015 - 17. Cykl „Sklepy polskie” to krytyczna interpretacja dzisiejszej rzeczywistości, przez pryzmat sieci handlowych i ich klienteli. Technika to akryl na płycie, lata 2014 - 17. Prace z cyklu „Szablony na murach” także odwołują się do sztuki zewnętrznej, są kompozycjami wykonanymi sprayami, przy użyciu starych szablonów literniczych, wszystkie w 2021 r. Cykle rozwijają się cały czas, zestaw obrazów tworzących tę wystawę prezentowaną w Muzeum Regionalnym w Szczecinku, nie był jeszcze nigdzie prezentowany. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Prace będą prezentowane w szczecineckim muzeum do 28 stycznia 2024 r.

Aktualności
Spotkanie autorskie 05 - 06 -2024
Spotkanie autorskie

Już w najbliższy czwartek w naszym muzeum kolejne ciekawe wydarzenie. Tym razem wraz z Samorządową Agencja Promocji i Kultury zapraszamy na spotkanie z Sebastianem Lewczukiem.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Zawsze aktualne informacje najszybciej znajdziesz je na Facebooku
Śledź nasz porofil
Facebook