Kampania Włoska 1944

  • Muzeum Regionalne w Szczecinku

 

Podczas tegorocznej "Nocy Muzeów" postanowiśmy powrócić do wydarzeń z 1944 roku, kiedy to Polscy Żołnierze wraz z Aliantami zdobywali krok po kroku Półwysep Apeniński. Kampania Włoska to niezliczone bitwy i potyczki a prawdziwym wyzwaniem była Linia Gustawa której centralnym obiektem było wzgórze i klasztor Monte Cassino. To właśnie walki o ten, wyjątkowo mocno ufortyfikowany obiekt, stał się dowodem dzielności i niezłomności Żołnierzy spod znaku orła. Główną częścią naszego spotkania było otwarcie wystawy czasowej - Kampania włoska 1944. "Przechodniu, powiedz Polsce żeśmy polegli wierni w jej służbie". Wzruszającym momentem była prezentacja pieśni "Czerwone maki na Monte Cassino" Magdalena Szuba przy akompaniamencie Anny Mendoncy przeniosła nas w czas wojennych i powojennych refleksji. Jednym z punktów był tez wykład p.t. "12 Pułk Ułanów Podolskich. Historia, tradycje , barwy". O bogatych tradycjach mówili historycy i zarazem pasjonaci związani z odtwórstwem historycznym. Dla najmłodszych przygotowaliśmy stanowiska z grą figurkową "World of tanks". Była też okazja do zapozanania się z Willisem i Harleyem-Davidsonem  z tego okresu. Całość zakończyło zwiedzanie wystaw stałych i ognisko z kiełbaskami.

Dziękujemy wszystkim Zwiedzającym oraz naszym Przyjaciołom, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia. Podziękowania niech przyjmą:
UM Szczecinek, SAPiK, OSiR, 1 SDH"Delta", Magdalena Szuba, Anna Mendonca, Henryk Kosiłowicz, Michał Kosiłowicz, Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, Muzeum Okręgowe w Pile oraz Osoby, które przekazały swoje rodzinne pamiątki prezentowane podczas najnowszej wystawy czasowej.
 
 
Aktualności
#Jazda- ciężka kawaleria XIX w. 25 - 01 -2024
#Jazda- ciężka kawaleria XIX w.

Tym razem tematem naszej wystawy czasowej będzie umundurowanie, uzbrojenie, wyposażenie i taktyka ciężkiej europejskiej XIX wiecznej jazdy.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Zawsze aktualne informacje najszybciej znajdziesz je na Facebooku
Śledź nasz porofil
Facebook